Pomoc uprchlíkům byla a je důležitá, proto v ní pokračujeme Zobrazit fotogalerii
31. ledna 2023 Z Charity Písek

Pomoc uprchlíkům byla a je důležitá, proto v ní pokračujeme

Charita Písek se od počátku ruské invaze na Ukrajinu aktivně zapojila do pomoci lidem z Ukrajiny, kteří ve strachu před válkou uprchli z vlasti a vyhledali útočiště v České republice. V pomoci uprchlíkům pokračujeme i v roce letošním.

Od zahájení válečného konfliktu na Ukrajině se Charita Písek aktivně zapojila do řešení krizové situace uprchlíků přicházejících do okresu Písek. Z počátku byla materiální pomoc v okrese Písek zajištěna městem Písek a Charitou Písek prostřednictvím Střediska pomoci Písek a Milevsko. Na konci měsíce března město Písek ukončilo výdej materiální pomoci a Charitě Písek tak enormě narostl počet klientů. Muselo dojít k rozšíření pracovní doby a k aktivnímu zapojení dobrovolníků z Dobrovolnického centra Bonum při výdeji materiální pomoci. V prvopočátcích realizace projektu navštěvovalo Střediska pomoci velké množství nově příchozích uprchlíků, kteří přicházeli z míst zasažených válkou a potřebovali zejména materiální a potravinovou pomoc a pomoc se zabezpečením ubytování. Postupně došlo ke snížení počtu denně podpořených klientů a probíhala zejména opakovaná podpora při řešení nepříznivé životní situace.

Samotná pomoc byla z počátku poskytována prostřednictvím služeb Charity Písek (Střediska pomoci, Oblastní poradna, Dobrovolnické centrum), až následně byl prostřednictvím Ministerstva vnitra podpořen projekt „Integrační služby pro uprchlíky“, který probíhal v rámci dotačního programu Integrační služby pro držitele speciálního víza a dočasné ochrany 2022 financovaného Ministerstvem vnitra ČR.

Střediska pomociPísku a Milevsku zajišťovala v rámci projektu tyto aktivity:

  • Humanitární pomoc – materiální a potravinová pomoc včetně ošacení, drogistických výrobků a vybavení domácností drobnými spotřebiči.
  • Poskytování poradenství – v rámci konzultací s klienty z cílové skupiny byly poskytovány informace směřující k řešení nepříznivé životní situace. Jednalo se zejména o informace o existenci dávek humanitární pomoci a možnostech, jak tuto dávku získat, pomoc s vyhledáním zaměstnání, ubytování a lékařské péče včetně pomoci se zprostředkováním.
  • Poskytování přímé asistence – v součinnosti s dobrovolníky byly realizovány doprovody při vyřizování oprávněných zájmů (na úřady, k lékaři apod.).

Do pomoci se aktivně zapojovali i dobrovolníci z Dobrovolnického centra Bonum, kteří vykonávali tyto aktivity:

  • Pomoc při ubytování uprchlíků – vyklízení, drobné úpravy a vybavení prostor určených pro ubytování uprchlíků.
  • Účast na sbírkách materiální pomoci – příjem, třídění, výdej, svoz a rozvoz materiální pomoci. 
  • Přímá asistence – dobrovolníci v případě potřeby doprovázeli uprchlíky na úřady nebo např. k lékaři, kde asistovali zejména při překladu.

V rámci realizace projektu jsme se museli vypořádat i s některými problémy, které komplikovaly hladký průběh pomoci. Jako jeden z nejzásadnějších problémů, se kterými jsme se potýkali zejména na začátku realizace projektu, byla chybějící krizová intervence. Dalším problémem bylo zajištění ubytování pro klienty, kteří přicházeli v doprovodu domácího zvířete, kdy najít ubytování pro uprchlíky se zvířecím parťákem nebylo z počátku vůbec jednoduché, do městských bytů až téměř nemožné. Mezi další komplikace, které integraci uprchlíků provázely, byla chybějící dostupnost lékařské péče, zejména stomatologická. Dalšími řešenými problémy byly například i krátké nájemní smlouvy nebo nízký důchod uprchlíků z Ukrajiny.

Celkové výsledky a realizaci projektu hodnotíme velmi pozitivně. O projekt je mezi uprchlíky z Ukrajiny dlouhodobě velký zájem. Ať už se jedná o jednorázovou humanitární pomoc nebo dlouhodobou spolupráci při řešení nepříznivé životní situace. Mezi nejžádanější formu pomoci patřila humanitární, tedy potravinová a materiální pomoc nezbytná pro zabezpečení základních životních potřeb a pro překlenutí doby do přiznání dávek humanitární pomoci. I nyní, po ukončení projektu „Integrační služby pro uprchlíky“, se i nadále zaměřujeme zejména na dlouhodobou a intenzivní práci s klienty z cílové skupiny. Pokračujeme v práci s uprchlíky prakticky ve stejném rozsahu, jak bylo nastaveno do konce roku 2022.

Výstupy z projektu „Integrační služby pro uprchlíky“ za rok 2022

  • Celkem bylo v rámci projektu podpořeno 1 495 uprchlíků.
  • Proběhlo celkem 2 483 konzultací a setkání.
  • Přímá péče byla poskytnuta celkem 62 osobám cílové skupiny.
  • Informace byly poskytnuty celkem 479 uprchlíkům.
  • Materiální a potravinová pomoc byla poskytnuta celkem 3 448 osobám.
  • Byly vytvořeny 2 informační letáky pro ORP Písek a ORP Milevsko v ukrajinštině.
  • Do pomoci se zapojilo celkem 44 dobrovolníků.

Charita Písek vyhlásila také veřejnou finanční sbírku na podporu uprchlíků z Ukrajiny, kteří vyhledali pomoc a útočiště na Písecku. Finanční prostředky ze sbírky jsou průběžně čerpány především tam, kde není možné získat prostředky z jiných veřejných zdrojů. Na transparentní sbírkový účet se povedlo vybrat přes 400 tisíc korun českých.

Nákup materiální pomoci pro uprchlíky jsme mohli realizovat i díky dotacím MPSV a díky finančnímu příspěvku Nadace ČEZ. Díky Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové jsme získali finanční prostředky na koordinátora dobrovolnického centra, který měl na starost dobrovolníky aktivně se zapojující do pomoci.

Děkujeme všem dárcům, podporovatelům, dobrovolníkům a všem ostatním, kteří se do pomoci lidem z Ukrajiny společně s námi zapojili. 

000761_05_009176 mpsv čez vdv
Mgr. Lucie Vlachová

Mgr. Lucie Vlachová

sociální pracovnice
Tel.: 731 598 977 E-mail: 7npsVWldW-uy.Z4WHivCV92938Es-Z29g