Tříkrálové příběhy pomoci aneb Kde peníze pomáhají
16. července 2024 Tříkrálová sbírka

Tříkrálové příběhy pomoci aneb Kde peníze pomáhají

Co se vám vybaví, když se řekne Tříkrálová sbírka? Koledníčci přestrojení za tři bájné mudrce, kteří každoročně začátkem ledna vyrazí do ulic měst a vesnic po celé republice? Koleda My tři králové jdeme k vám? Nápis K+M+B+? Tříkrálový koncert? Nám z Charity se kromě toho všeho vybaví také příběhy pomoci, kde Tříkrálová sbírka pomáhala a pomáhá. A my bychom se s vámi rádi o dva z nich podělili.

Sbírka, která proběhla v lednu roku 2023, podpořila mimo jiné i Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež a Sociálně aktivizační službu pro rodiny s dětmi v Milevsku.

První příběh vám představí paní Markétu, která je klientkou právě sociálně aktivizační služby pomáhající rodinám v sociálně nepříznivé situaci.

Paní Markéta žije sama se svými dvěma malými dětmi a ocitla se v obtížné situaci poté, co onemocněla a ztratila zaměstnání. Snažila se svoji nepříznivou situaci zvládnout, ale s omezenými finančními prostředky bylo každodenní zajištění potřeb pro ni a její rodinu velice obtížné. Po doporučení svých známých kontaktovala naši službu. Sociální pracovnice zprostředkovala paní Markétě materiální a potravinovou pomoc a začala rodinu pravidelně navštěvovat, kdy s paní Markétou krůček po krůčku pracovaly na zlepšení situace celé rodiny. A ono se to pozvolna začalo dařit. Paní Markétě se povedlo sehnat nové zaměstnání a vše se začalo obracet k lepšímu. Cítila, že není sama a že existují lidé, kteří jsou ochotní jí pomoci v těžkých časech, že se má na koho obrátit. Tato pomoc a tolik potřebná podpora jí dodaly sílu pokračovat vpřed. Získala zpět stabilitu a jistotu pro budoucnost celé své rodiny.

Jako druhý jsme vybrali příběh z Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež sv. Františka z Assisi v Milevsku. „Fanouš“, jak našemu „nízkoprahu“ hovorově říkáme, pomáhá dětem a mladým lidem, kteří se ocitli v nepříznivé sociální situaci, a poskytuje jim bezpečný prostor pro trávení volného času.

Jednou takovou milou osůbkou, která nízkoprah navštěvuje, je i chlapec Toník, který to nemá doma zrovna jednoduché. Rodiče často pijí a hádají se. Tíživá situace v rodině vedla u Toníka k psychickým problémům, ke zhoršení školního prospěchu a zanedbávání školní docházky.

Když Toník začal navštěvovat nízkoprah, moc se nezapojoval do společných aktivit a spíše vyhledával individuální kontakt s pracovníky klubu. Potřeboval si hlavně povídat o svých problémech a trápeních, kterých bylo na jednu mladou duši až moc.

Zanedbávání školní docházky a další problémy přivedly Toníka na nějaký čas do střediska výchovné péče. Po návratu na tom byl psychicky mnohem lépe a bylo znát, že mu pobyt mimo domov opravdu prospěl, i když jej frustrovalo, že se situace v rodině příliš nezlepšila. S Toníkem spolupracujeme i nadále. Nyní žije dočasně u svých příbuzných a rodinu pravidelně navštěvuje. A my Toníkovi z celého srdce přejeme, aby se mohl vrátit do funkčního a bezpečného prostředí, kterým by rodina bezesporu měla být.

Rádi bychom vám na závěr tohoto příběhu nabídli úplný šťastný konec, ale někdy svět nebývá až tak růžový, ale i přes to máme dobrý pocit z toho, kam se Toník posunul. Je to neskutečně silný kluk, který se nevzdává, dokáže si říci o pomoc a nabízenou pomoc přijmout. Výrazným zlepšením je uvědomění si, že situace v rodině není jeho vina. Ten, kdo pracuje v sociálních službách, nám dá jistě za pravdu, že i malé krůčky někdy vyžadují obrovský kus práce a je třeba se radovat i z nich.

Pracovníci v nízkoprahovém klubu dokázali Toníkovi nabídnout to, co mu doma scházelo – bezpečný důvěrný prostor, možnost se otevřít a svěřit. A i díky tomu se dokázal posunout. A o tom přesně je práce v „nízkoprahu“. 

Sbírka, která proběhla v roce letošním, podpoří Pečovatelskou službu sv. Ludmily v Milevsku, Azylový dům pro matku a dítě ve Veselíčku, Středisko pomoci nebo třeba Dobrovolnické centrum BONUM. Příběhy pomoci z těchto služeb vám představíme zase někdy příště.

Vy, štědří dárci, kteří jste Tříkrálovou sbírku podpořili, jste součástí těchto příběhů a právě vám patří veliké poděkování. Pomáhat má smysl. Děkujeme, že jste s námi a my tak můžeme být s těmi, kteří nás potřebují.