Materiální a potravinová pomoc

Středisko materiální a potravinové pomoci je jednou z doplňkových služeb Charity Písek a je určeno osobám v nouzi. Střediska pomoci provozujeme v Písku a Milevsku.

 

Středisko pomoci
Písek

  • Soukenická 161, 397 01 Písek
  • kontakt: strediskopomoci@pisek.charita.cz
  • Výdej netrvanlivých potravin - pondělí a čtvrtek 13:00 - 14:00
  • Výdej trvanlivých potravin a materiální pomoci - středa  12:00 - 14:00
 

Středisko pomoci Milevsko

  • Hůrecká cesta 227, 399 01 Milevsko
  • kontakt: katerina.skochova@pisek.charita.cz
  • výdej materiální pomoci - pondělí, středa, pátek 8:00 - 11:00
  • terénní práce - úterý 8:00 - 11:00 a čtvrtek 8:00 - 11:30

INTEGRAČNÍ SLUŽBY STŘEDISKA POMOCI

Cílem projektu je podílet se na sociálním začleňování cílové skupiny v okrese Písek (ORP Písek a ORP Milevsko). Toho je dosahováno poskytováním materiální a potravinové pomoci, specifickým poradenstvím zaměřeným na potřeby cílové skupiny, jejím napojením na další zdroje pomoci, poskytováním přímé asistence při vyřizování osobních záležitostí a depistáží. Činnost projektu je poskytována jak ambulantně (v kontaktních místech), tak terénně (v prostředí, ve kterém cílová skupiny přebývá).

CÍLOVÁ SKUPINA

Osoby přicházející do České republiky z území Ukrajiny v důsledku války s Ruskou federací dle § 3 odst. 2) zákona č. 65/2022 Sb. a dle §1 zákona č. 66/2022 Sb., o některých opatřeních v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny, vyvolaným invazí vojsk Ruské federace; a dále osoby, které po uplynutí výše uvedené dočasné ochrany setrvávají legálně na území ČR.

Provozní doba v Písku na adrese Soukenická 161
pondělí 7:30 - 12:00 12:30 - 16:00
středa   12:00 - 16:00
čtvrtek 7:30 - 12:00 12:30 - 16:00
Kontaktní místo v Milevsku na adrese Hůrecká cesta 227
pondělí 8:00 - 11:00
středa 8:00 - 11:00
pátek 8:00 - 11:00

Mimo provozní dobu Středisek bývají pracovníci v terénu. 

PoMPo III

„Potravinová a materiální pomoc nejchudším osobám III“ s registračním číslem CZ.03.04.01/00/22_010/0001326 je projektem financovaným z prostředků Evropské unie prostřednictvím Operačního programu zaměstnanost plus (OPZ+). Evropský podíl financování činí 90 % a národní podíl činí 10 %

Projekt pomáhá lidem v tíživé sociální situaci. Umožňuje jim překlenout nelehké životní období poskytováním potravinové a materiální pomoci. Současně je prostřednictvím vhodně zvolených doprovodných aktivit směřuje a motivuje k dlouhodobějšímu řešení jejich problémů, hlavně k řešení příčin jejich obtížné životní situace.  

Ministerstvo práce a sociálních věcí tímto projektem zajišťuje distribuci základních potravin, hygienických potřeb, základních domácích potřeb a některých textilních výrobků nejchudším občanům České republiky.

Potravinová pomoc PoMPo III je mezi potřebné ditribuována v rámci činnosti Středisek pomoci v Písku a Milevsku.

Při výdeji netrvanlivých potravin se vytváří prvotní vazba osob žijících v sociálním vyloučení na Středisko pomoci, které poskytuje klientům bezpečí ve formě anonymity. Sociální pracovník si postupně získává důvěru klientů, která následně přechází v užší spolupráci, vázanou na rozhovor s motivačním působením v oblasti posilování sociálních dovedností. Klienti mohou získat následnou materiální pomoc v podobě trvanlivých potravin, ošacení, drogerie, vybavení domácnosti aj.). 

Komu je služba určena

Středisko poskytuje pomoc jak uživatelům služeb Charity Písek, tak i potřebným z řad veřejnosti. 

Poslání střediska pomoci

Posláním Střediska pomoci je ulehčení či vyřešení složité životní situace osob starších 16 let, které je naplňováno prostřednictvím sociální práce, materiální a humanitární výpomoci či zprostředkování duchovní pomoci.

 Cíl střediska pomoci 

  • ulehčení životní situace osob potřebných
  • pomoc rodinám s nízkými příjmy a rodinám žijícím na hranici chudoby
  • navázání užšího vztahu těchto osob se sociálním pracovníkem
  • posilování sociálních dovedností 

Pomoc osobám v nepříznivé životní situaci

Zahrnuje potravinovou a věcnou pomoc osobám v nouzi či sociální krizi. Potravinová pomoc znamená výdej trvanlivých potravin (např: rýže, těstoviny, konzervy) a netrvanlivých potravin  (např: pečivo, ovoce, zelenina). Věcná pomoc znamená převážně výdej ošacení a drogerie.

K činnostem Střediska pomoci patří také:

  • kontaktní práce s osobou v krizi, při níž je důležité navození pocitu bezpečí a vzájemné důvěry, přijetí, empatie, vzájemný respekt, spolupráce a dohoda.
  • poskytnutí úvěrového jízdného, které umožňuje osobě v nepříznivé sociální situaci se dopravit prostřednictvím Českých drah na místo určení bez potřeby platit v hotovosti. Jedná se zejména o případy, kdy je potřebné dojet do místa bydliště, nebo vyřizování záležitostí na úřadech či cesta za prací.
  • finanční výpomoc, jedná se o jednorázovou platbu, která vede ke zlepšení situace klienta - např. platba noclehárny, správní poplatky, poplatky za výpis ze zdravotní dokumentace aj.
  • kopírování a tisk dokumentů, přístup k telefonu a internetu zdarma

Zásady

bezplatná pomoc, anonymita, respekt k člověku, lidskost

Příjem materiální pomoci

Od soukromých i právnických osob příjímáme pomoc formou věcného či finančního daru. Každý může přispět. Ať již nepotřebným ošacením, vybavením pro děti, vyřazeným nábytkem či základní bílou technikou (pračka, lednice, sporák, aj.).